01 – Reset 2019

  1. – 31. srpen 2019

 

 

Tak jo, je konec prázdnin. Venku pořád krásně, tak co s tím? Luciš je domluvená s kamarádkami, že pojedou na jednu noc na chatku k jedné z nich. To zní jako plán. Nicméně potom, co se dozvídám, že bych tam byl jako jediný zástupce chlapského pokolení (děcka se nepočítaj‘), couvám. Shodou okolností v pátek končím v současné práci a v pondělí nastupuju do nové. Ideální příležitost udělat si reset o samotě (jo, na Bahňáka jsem to sice zkusil, ale měl už plno).

Taže plán je jasný, nechám se vyhodit někde po cestě na zmiňovanou chatičku (Vysočany) a zatímco damstvo se tam doveze autem, já tam jednoduše dojdu s mezipauzou chrupcem někde venku. Luciš mě tedy vykládá ve Křtinách (jak příhodné) a pokračuje dál. Já se zastavím v oblíbené hospůdce na jedno a poté už vyrážím směr Jedovnice a dál.

Protože jsem na 18. bahnotripu utopil telefon, měl jsem od té doby firemní, který mě nadchl fotografickým potenciálem natolik, že jsem s sebou přestal tahat zrcadlovku. Nicméně, ten jsem v pátek odevzdal a tak jsem vzal za vděk alespoň staršímu kousku, půjčenému od Kaťule a tudíž i fotky podle toho vypadaly. Ukázalo se, že nějakou chybou postaršího kusu jsem přišel o prvních pár fotek a tak dokumentace začíná až v Jedovnicích.

Tam jsem také udělal větší pauzu po první dávce kilometrů. Občerstvovací pauza, hasičskej baworák a tradá přes pole s „vyhlídkou“ (panorama s kukuřicí) dál do Krasové a do lesů. Jde se krásně a s vědomím, že mě čeká relativně krátká trasa zvolňuju a vychutnávám očisťující účinek přírody kolem mě. Postupně promazávám z paměti co už nepotřebuju a volné místo nahrazuju klidem, který tenhle ozdravný pobyt venku krásně vyplňuje.

V Ostrově další občerstvovací pauza a já už začínám přemýšlet nad tím, že by stálo za úvahu to někde složit. Zrovna po trase bohužel úplně ideální flek nenacházím, takže volba padá na zříceninu hradu Holštejn. Tak také v podvečer docházím a nohy už celkem slušně bolí. Škrábu se proto nahoru a hledám optimální místo na uvázání hamaky. Tenhle solo vandr je pro mě nejenom ve znamení změn a restartu, ale i v tom, že poprvé testuju pro mě dosud nový způsob noclehu právě v hamace. Láká mě na tom hlavně ten fakt, že narozdíl od klasickýho ležingu na zemi, hamaka nevyžaduje rovný, ideálně měkký kus terénu mezi stromy. 

Po instalaci ještě stavím miniohnišťátko, na kterém pálím pár drobných klacíků, jenom tolik, abych si ohřál večeři. Oheň chytá na třetí křesnutí a po chvilce už jídlo bublá a voní. Jasně, je to předchystaná rýže s masem z vojenských zásob BDP, ale po výšlapu a v takovým mindsetu voní a chutná prostě úplně všechno. Usínám za pohupování v hamace a hvězdná obloha nade mnou slibuje krásnou pohodovou noc.

Ráno se budím tak akorát a kochám se výhledem z Holštejna na louky. Dole u Hladomorny se chystá venkovní svatba. Využívám toho, že je brzo a jdu prolézt Hladomornu, což je jeskyně přímo pod masivem, na kterém zřícenina stojí. Čelovka, bunda a dobré boty jsou základ, protože je tam fakt vlhko, chladno a tma. Lezu do levé větve, stále dolů a dostávám se až nakonec. Po cestě zpátky zjišťuju, že je tam i druhá část, ale tu si nechám na jindy.

V mapách.cz zjišťuju, že hospoda otvírá co nevidět a taková lehčí snídaně a něco na občerstvení přichází vhod. Naštráduju si to rovnou na zahrádku, kde na mě udiveně koukají dva chlapíci. Zdravím je a po chvilce zjišťuju, že jeden je majitel a otevírají až za hodinu. Nicméně jsou laskaví a topinku s pivem mi servírují do pěti minut. Tak to má být!

Není třeba spěchat, protože po operativní telefonické domluvě se potkáme v kempu v Baldovci a tudíž je to pro mě pouze kousíček. Docházím a vyčkávám na grupu pěti mamin a deseti děcek. Do chvilky jsou tam, a s nimi i všudypřítomný ruch a bugr. Po půlhodince se vydáváme všichni na chatku do Vysočan. Hodinku ještě vegetíme a poté už odjezd zpět do civilizace.

Reset to byl vskutku kvalitní, nohy bolely, hamaka se osvědčila a já měl hlavu prázdnou a celkově jsem byl vyklidněný tak, jak to má být. Takže vzhůru vstříc novým dobrodružstvím!

Trasa:

Po žluté ze Křtin do Jedovnic

Po červené přes Ostrov na Holštejn

 Z Holštejna po žluté na Baldovec a pak po neznačené do Vysočan

Nášlap 23 km